3 najdôležitejšie doplnky na COVID-19 (a množstvo ďalších užitočných) – 1. časť

Od začiatku pandémie bolo v súvislosti s koronavírusom v rôznych vedeckých časopisoch publikovaných viac než 119 000 vedeckých štúdií (pravda, premenlivej kvality).

Silvia Fišerová / 25-NOV-2020


Keďže na liečbu COVID-19 neexistujú skutočne spoľahlivé a dostupné lieky, početné množstvo štúdií sa pochopiteľne venuje aj iným prostriedkom, ktoré môžu ovplyvniť priebeh a výsledok ochorenia. Tieto štúdie sú o to dôležitejšie, že ide o prostriedky, bežne dostupné každému z nás v podobe výživových doplnkov.

Látok, ktoré hrajú úlohu pri akútnej podpore imunity a vybudovaní dlhodobej imunity je pomerne dosť a budeme sa im venovať v budúcnosti. Keďže sme však nechceli, aby sa tento článok rozrástol do nekontrolovateľných rozmerov, obmedzili sme sa na tri doplnky, ktoré sú zrejme najdôležitejšie pri akútnom ochorení a zároveň majú najväčšiu podporu štúdií.

1. Vitamín D3

Významné množstvo štúdií poukazuje na silné prepojenie medzi nízkou hladinou vitamínu D3 a vážnosťou priebehu ochorenia COVID-19. Napríklad americká štúdia zistila, že u ľudí s nízkou hladinou vitamínu D (pod 20 ng/mL) bola o 77% vyššia pravdepodobnosť pozitívneho testu na korona vírus. (1)

Podľa inej, izraelskej štúdie sa hladina vitamínu D pod 30 ng/mL spája s o 45% vyššou pravdepodobnosť pozitívneho testu a o 95% vyššiou pravdepodobnosťou hospitalizácie! (2) a ďalšia, nemecká, štúdia zistila, že ľudia s veľmi nízkou hladinou D3 (pod 12 ng/mL) mali 6x vyššiu pravdepodobnosť, že budú potrebovať invazívnu mechanickú ventiláciu a 15x vyššiu pravdepodobnosť úmrtia. (3) Zo štúdií vyplýva, že so znižujúcou sa hladinou D3 sa zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia vírusom a ťažšieho priebehu ochorenia.

Prvou líniou obrany je teda zvýšenie imunity prostredníctvom dlhodobého užívania vitamínu D3. Štúdie však ukazujú, že D3 môže byť aj účinným akútnym prostriedkom na zmiernenie ochorenia. Naše telo využíva vitamín D3 pri imunitnej reakcii, ktorej cieľom je zabrániť rozmnožovaniu vírusu SARS-coV-2. Existujú aj teórie, podľa ktorých vitamín D3 zabraňuje cytokínovej a bradykinínovej búrke, čo sú búrlivé reakcie organizmu na vírus, ktoré vedú k veľkým zdravotným komplikáciám až smrti. Podľa najnovšej štúdie vo Veľkej Británii, uverejnenej 20. októbra 2020 v prestížnom časopise Lancet (zatiaľ ako preprint) týkajúcej sa 986 dospelých s priemerným vekom 70 rokov, hospitalizovaných s COVID-19, sa liečba vitamínom D spájala s 52% znížením rizika úmrtia v porovnaní s tými ktorí vitamín D nedostávali. (4)

Ako správne užívať vitamín D?

V prvom rade sa ukazuje, že dlhodobé užívanie v nižších dávkach je účinnejšie ako užívanie raz za čas vo vyššej dávke. Na dlhodobé užívanie sú optimálne dávky 1000 – 2400 IU, nie vyššie. Vitamín D3 totiž pôsobí na tzv. U krivke, kedy najlepšie zdravotné výsledky prináša pri stredná hodnota hladiny vitamínu D v krvi (medzi 30-40 ng/ml). Nižšie, ale aj vyššie hodnoty hladiny vitamínu D sú spojené so zdravotnými problémami.

Na akútne užívanie v prípade ochorenia COVID-19 je však zrejme vhodné obmedzenú dobu (napr. 14 dní počas ochorenia) užívať 4 000 – 6 000 IU denne, rozdelených do niekoľkých dávok počas dňa. Vitamín D3 je rozpustný v tukoch a preto by sa mal buď užívať s jedlom, ktoré ich obsahuje, alebo v kapsuli, obsahujúcej olej, ako náš vitamín D3, čo zvyšuje jeho vstrebávanie až o 50%.

2. Zinok

Zinok tlmí činnosť proteínov (RNA polymerázy), ktoré potrebujú RNA vírusy ako je koronavírus na to, aby sa mohli rozmnožovať. Zinok tiež podporuje produkciu T-lymfocytov, ktoré sú kľúčové v obrane proti vírusom. Ovplyvňuje aj ďalšie zložky imunity – fagocytózu a činnosť NK-buniek (natural killer cells), ako aj vypúšťanie tzv. neutrofilových mimobunkových pascí, ktoré zachytávajú mikróby. (5)
Nedostatok zinku má výrazný vplyv na fungovanie imunitného systému a prispieva k zvýšenej náchylnosti na infekcie, najmä na zápal dolných dýchacích ciest a na hnačku, ktorá je obvyklá pri nedostatku zinku. V tejto súvislosti je zaujímavé, že zápal dolných dýchacích ciest (pľúc), ako aj gastrointestinálne problémy (hnačka, bolesti brucha) sa pomerne často vyskytujú pri ochorení COVID-19 – môže to byť spojené s nedostatkom zinku u chorých?

Zinok tiež ovplyvňuje odstraňovanie vírusových častíc z pľúc a čistenie pľúc tým, že zvyšuje frekvenciu pohybu riasiniek – tenkých, chĺpkom podobných výbežkov na vnútornom povrchu pľúc, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní hlienu z pľúc. Hlien zachytáva mikroorganizmy a jeho priebežné odstraňovanie je kriticky dôležité pre zdravie pľúc. Pri COVID-19 je práve zahltenie pľúc hlienmi jednou z vážnych komplikácií ochorenia. (6)

Štúdia z októbra 2020 uvádza, že keď bola štandardná liečba pacientov s COVID-19, prijatých do nemocnice, doplnená o zinok (v špeciálnej forme), riziko úmrtia v nemocnici u takýchto pacientov sa znížilo o 24% a viac pacientov, ktorí dostali zinok, bolo prepustených do domácej liečby.(7)

Podľa ďalšej štúdie zo septembra 2020 je nízka hladina zinku v krvi spojená s vyšším rizikom úmrtia u pacientov s COVID-19 (8) a veľká asociačná štúdia, zahŕňajúca 23 európskych populácií s podobným sociálnym postavením, ale rôznou hladinou zinku zistila silnú a významnú koreláciu (súvislosť) medzi hladinou zinku a úmrtnosťou na COVID-19. (9)

V druhej časti článku si povieme aký zinok užívať pri podozrení na COVID-19, aký je tretí najdôležitejší doplnok pri akútnom ochorení a spomenieme ešte zopár ďalších kandidátov, ktorých je dobre mať v zálohe nielen pre COVID-19, ale aj celkovo pre budovanie dlhodobej imunity

Aký zinok užívať pri podozrení na COVID-19?

Väčšina ľudí nevie, že okrem zinku v bežných doplnkoch, ktoré sú viac-či menej vhodné (podľa konkrétnej formy zinku v doplnku) na dlhodobú podporu imunity existuje aj forma zinku pre akútne použitie, ktorá im môže výrazne pomôcť prekonať ochorenie COVID-19.

Ide o zlúčeniny zinku vo forme solí, ktoré sú rozpustné vo vode a podávajú sa nie ako kapsule, ale ako pastilky na cmúľanie, pretože tento spôsob podávania je dôležitý pre ich účinnosť. Antivírusové vlastnosti majú podľa všetkého iba niektoré soli zinku – octan zinočnatý (zinc acetate), glukonát zinočnatý (zinc gluconate) síran zinočnatý (zinc sulfate) a mliečnan zinočnatý (zinc lactate). (10) Najlepšie výsledky v štúdiách mal octan zinočnatý (zinc acetate). (11)

Pre mechanizmus pôsobenia týchto doplnkov je potrebné, aby mali formu pastiliek, ktoré sa cmúľajú v ústach, pri čom sa z nich reakciou so slinami uvoľňuje tzv. iónický zinok (iZn) s pozitívnym nábojom Zn2+. Tento má silné antimikrobiálne vlastnosti a prostredníctvom cmúľania v ústach pôsobí po dobu 15-20 minút priamo na ložiská vírusu v hltane, kde zabraňuje replikácii vírusov. (12)

Pre účinnosť je však potrebné, aby pastilky mali určité zloženie. Napríklad vyššia kyslosť prostredia výrazne znižuje uvoľňovanie zinku, preto je prídavok kyseliny citrónovej a podobných látok, zvyšujúcich kyslosť prostredia v ústach nevhodný. (13) Toto je však častý problém bežne predávaných pastiliek a preto dobre nefungujú. Zinkové pastilky, ktoré nájdete v našom obchode majú správnu formu zinku (octan) a neobsahujú žiadne látky, ktoré by ovplyvňovali vylučovanie zinku.

Druhou podmienkou účinnosti je, aby bola užitá dostatočná dávka zinku – viac ako 75 mg denne, preto sa odporúča cmúľať jednu pastilku každé 2 hodiny a denne takto užiť 5-6 pastiliek. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28515951/ Nedávno boli uverejnené štyri prípady z praxe, ktoré popisujú použitie zinkových pastiliek pri ochorení COVID-19.

Referencie:
(1) https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2770157
(2) https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.07.01.20144329v1.full.pdf
(3) https://www.mdpi.com/2072-6643/12/9/2757/htm
(4) https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3690902
(5) https://nutrition.bmj.com/content/early/2020/05/20/bmjnph-2020-000085
(6) https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2020.01712/full
(7) https://www.researchsquare.com/article/rs-94509/v1
(8) https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-09/esoc-lzl092220.php
(9) https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.11.04.20151290v1.full
(10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC353050/
(11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19906491/ a https://bmcfampract.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12875-015-0237-6
(12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19906491/
(13) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1545350/

Posledné články

Video mesiaca

Kniha mesiaca

Kedy sú potrebné lieky, kedy je lepšia alternatívna liečba a kedy nechať telo, aby sa vyliečilo samo.

Ste chorí a unavení z toho, že ste chorí a unavení? Viete, že na vine môžu byť lieky, ktoré užívate, aby ste sa vyliečili? A nielen tie na predpis! Aj voľnopredajné lieky a liečivá vám môžu uškodiť.

V tejto knihe sa dočítate nielen o princípoch súčasného liečenia chorôb, ale aj o konkrétnych chorobách, účinných aj neúčinných liekoch či postupoch a alternatívach liečby bez vedľajších účinkov. Dozviete sa, že lieky nie sú vždy tou najlepšou voľbou a zoznámite sa s účinnými alternatívnymi prístupmi k liečbe bežných chorôb, ako sú vysoký krvný tlak, alergie, depresia alebo celkom obyčajná nádcha a mnohé iné.

Na príbehoch pacientov uvidíte, ako im alternatívna liečba pomohla tam, kde by klasická medicína mohla uškodiť. Táto kniha je bohatým zdrojom informácií pre všetkých, ktorí už nechcú platiť za zdanlivé vyliečenie sa z jednej choroby zhoršením  zdravotného stavu v inej oblasti.