3 najdôležitejšie doplnky na COVID-19 (a množstvo ďalších užitočných) – 2. časť

Prvá časť článku sa zaoberala úlohou vitamínou D3 a zinku pri ochorení COVID-19. Tretím odporúčaným doplnkom, respektíve dvojicou (nižšie je vysvetlené, prečo) je glutatión a N-acetyl cysteín.

Silvia Fišerová / 27-NOV-2020


Pokračovanie prvej časti článku

3. N-acetyl cysteín a glutatión

N-acetyl cysteín (NAC) je zlúčenina, ktorá sa v tele mení na glutatión (GSH) – pravdepodobne náš najdôležitejší antioxidant, ktorý zohráva kritickú úlohu pri zápalových procesoch. Nedostatok GSH sa okrem iných chorôb (neurodegeneratívnych – Alzheimerova, Parkinsonova, ALS; kardiovaskulárnych; ochorení pečene; cystickej fibrózy a chorôb spojených so starnutím ako je makulárna degenerácia, glaukóm) spája aj s ochoreniami dýchacích ciest a poruchami imunity.

Vážnou komplikáciou ochorenia COVID-19 je akútny respiračný syndróm a s ním spojený oxidačný stres, ako aj cytokínová búrka. GSH zmierňuje oxidačný stres a nepriamo prispieva k udržaniu cytokínov pod kontrolou. (1) V tejto súvislosti je dôležité zistenie, že paracetamol, odporúčaný na zmiernenie horúčky a bolesti hlavy pri COVID-19 znižuje hladinu glutatiónu v tele, čím môže potenciálne viesť k horšiemu priebehu ochorenia. (2)

Nie každý glutatión je však kvalitný a problémom pri užívaní GSH v kvalitnej a účinnej forme (ako je Setria L-glutathione reduced) môže pre niekoho byť jeho pomerne vysoká cena, preto je na dlhodobé užívanie vhodnejší NAC, z ktorého si telo vytvorí glutatión. Pre akútne, časovo obmedzené použitie sa však odporúča použiť glutatión vo vysokej dávke a doplniť ho užívaním NAC.

Časopise Respiratory Medicine Case Report uverejnil dva prípady z praxe, pri ktorých bol ako doplnková liečba použitý glutatión a NAC. Účinná dávka, po ktorej sa u pacientky výrazne zmiernenili problémy s dýchaním a kašľom bola 2000 mg L-glutatiónu spolu s 1200 mg NAC a 600 mg ALA (kyseliny alfa-lipoovej). Nižšia dávka 500 mg glutatiónu nemala taký účinok ako vyššie dávka, preto sa pacientka vrátila k užívaniu 2000 mg, v ktorom pokračovala ešte niekoľko dní. Autor článku dr. Horowitz neskôr použil glutatión aj u ďalších pacientov s podobným výsledkom. (3)

Dr. Richard Horowitz je internista, ktorý sa špecializuje na liečbu lymskej boreliózy, choroby, pre ktorú je tiež príznačná prehnaná, škodlivá zápalová reakcia organizmu a prílišná aktivita imunitného systému, podobne ako pri ochorení COVID-19, hoci v prípade lymskej boreliózy sa prejavuje menej inzenzívnymi chronickými symptómami. Keďže sú prejavy týchto dvoch ochorení podobné, dr. Horowitza napadlo aplikovať svoje postupy pri liečbe lymskej boreliózy na ochorenie COVID-19.

Protokol na prevenciu ochorenia COVID-19 podľa dr. Horowitza

Prvá línia – najdôležitejšie doplnky:
Glutatión, 250 až 500 mg 2x denne
N-acetylcysteín (NAC), 600 mg 2x denne

Druhá línia, ktorá zároveň zvyšuje účinnosť prvej línie:Zinok,
40-50 mg 1x denne
ALA – kyselina alfalipoová, 600 mg 1 až 2x denne

Čerešnička na torte (nie je nevyhnutné)
Kurkumín, 1000 mg 2x denne
Sulforafán glukosinolát (extrakt brokolicových semienok), 100 mg 2x denne
3,6 Beta-glukán, 500 mg až 1000 mg 1x denne

Na liečenie ochorenia používa dr. Horowitz rovnaký protokol s tým, že glutatión je vo vyšších dávkach (2000 mg 1x denne), doplnený o vitamín C vo vysokej dávke (2000 mg, 3x denne), farmaceutický liek ivermectin a v určitých prípadoch aj ubiquinol. My k tomu dodávame, že namiesto klasického zinku by bolo v prípade akútneho ochorenia lepšie použiť zinkové pastilky, ako to dokumentujú prípady popísané tu.

Čestné nominácie, ktoré môžu byť potenciálne účinné proti COVID-19 a tiež sú dôležité pre dlhodobú imunitu (usporiadanie je náhodné)

Vitamín C je klasika, ktorá sa spomína prakticky jedným dychom s imunitou. Jeho účinky skúmali desiaty štúdií. Vitamín C ovplyvňuje fagocytózu, činnosť T-lymfocytov a produkciu protilátok. Kontrolované štúdie u ľudí zistili, že jeho užívanie znižuje náchylnosť na vírusové infekcie dýchacích ciest, ako aj zápal pľúc. Meta analýza štúdií potvrdila významné zníženie výskytu zápalov pľúc pri užívaní vitamínu C. Jeho užívanie by malo byť viac-menej samozrejmosťou.
P.S. Niekedy v budúcnosti sa pozrieme na formy, dávky a najlepší spôsob užívania tohoto doplnku.

Selén je dôležitý ko-faktor pre hlavný antioxidant glutatión, ktorý má významnú úlohu v niektorých imunitných reakciách a podporuje množenie imunitných NK-buniek a znižuje tvorbu krvných zrazenín, čo je možná komplikácia pri COVID-19. Nedostatok selénu umožňuje vírusom rýchlejšie mutovať, čím potenciálne prispieva k vyvinutiu nebezpečnejších kmeňov. Selén je okrem imunity dôležitý pre prevenciu niektorých rakovín a tiež existuje vzťah medzi nedostatkom selénu a ochoreniami ako diabetes II. typu, astma a srdcovocievne choroby. Selénové doplnky však majú svoje záludnosti (viac o nich v budúcnosti). Chcete špičkový selén, na ktorý sa naozaj môžete spoľahnúť? Máme taký.

Meď má podobé antimikrobiálne účinky ako zinok, podporuje fungovanie neutrofilov, monocytov a makrofágov, činnosť NK-buniek a množenie T-lymfocytov. Pri vstrebávaní v tele však meď a zinok súperia o receptory, preto dlhodobé užívanie veľkého množstva zinku môže spôsobiť nedostatok medi, čo má samo o sebe negatívne dôsledky na zdravie. Preto je ideálne užívať zinok vyvážený meďou, ako je tomu v doplnku Zinc Balance.

ALA (kyselina alfa-lipoová) je silný antioxidant, ktorý má imunomodulačné účinky. Kým NAC prispieva k tvorbe glutatiónu, ALA pomáha recyklovať glutatión v tele. Zároveň má protizápalové účinky – tlmí aktiváciu látky nazvanej NF-kB, ktorá ovplyvňuje známe cytokíny, potenciálne spôsobujúce u pacientov s COVID-19 cytokínovú búrku. A doo retice, ALA má antivírusové účinky, pretože pomocou aktivácie draslíkových kanálov zvyšuje bunkové pH a so zvyšujúcim pH sa znižuje vstup vírusov do bunky.
Čoraz viac štúdií sa začína zameriavať na glutatión, NAC a ALA ako podpornú liečbu pri COVID-19. Napríklad jedna síce štatisticky malá, ale zaujímavá štúdia zistila, že kriticky chorí pacienti s COVID-19 mali o polovicu nižšiu úmrtnosť v skupine, ktorá dostávala ALA. (4)

Quercetin, alebo kvercetín patrí medzi flavonoly, látky rastlinného pôvodu, ktoré sa dajú získať iba z potravy, telo ich nevytvára. Má protirakovinové a protizápalové účinky, pôsobí antivírusovo a protizrážanlivo. Z 18 počítačovou analýzou vytipovaných látok so schopnosťou zabrániť replikácii vírusu SARS-CoV-2 sa umiestnil na piatom mieste. Kvercetín tiež napomáha transportu zinku cez lipidovú membránu do buniek. Reálne štúdie v súvislosti s COVID-19 zatiaľ nie sú žiadne, ale štúdia z roku 2016 zistila, že kvercetín, podaný myšiam iba pol hodinu pred nakazením ďaleko horším vírusom eboly (smrtnosť bez liečby okolo 90%) pôsobil profilakticky a ochránil myši pred nákazou – a to už je čo poveť! (5)

Beta glukány sú prírodné polysacharidy, ktoré sa získavajú z rôznych zdrojov. Vo všeobecnosti sa im pripisujú imunostimulačné vlastnosti ako zvýšenie činnosti makrofágov a NK-buniek, ale konkrétne pôsobenie a účinnosť do veľkej miery záviasí od druhu glukánu a spôsobu jeho spracovania. So znížením výskytu respiračných infekcií sa konkrétne spája beta-glukán pleuran z huby Pleurotus ostreatus alebo beta glukán z huby Aureobasidium pullulans kmeňa AFO-202, nazývaný aj AFO-202 beta glukán.

Nattokináza má fibrinolytické účinky – spôsobuje prirodzené rozpúšťanie zrazenín. Krvné zrazeniny sú jednou z možných komplikácií ochorenia COVID-19 a užívanie nattokinázy môže proti tomu pôsobiť preventívne, pričom nemá vedľajšie účinky farmaceutických liekov s podobným pôsobením. Nattokináza síce neprispieva k dlhodobej imunite, ale môže prispieť k prevencii iných ochorení, pri ktorých zohrávajú úlohu krvné zdrazeniny, ako sú napr. embólie či mozgové príhody.

Omega 3 mastné kyseliny (EPA a DHA) majú protizápalové účinky a podobne ako ALA tlmia NF-kB signalizáciu, čím znižujú produkciu prozápalových cytokínov. Laboratórne štúdie na zvieracích zistili, že rybí olej znižuje opuch pľúc a reguluje zápalové procesy v pľúcach. Meta analýza 10 náhodných kontrolovaných štúdií pacientov s akútnym respiračným syndrómom potvrdila, že užívanie omega-3 (v kombinácii s ďalšími látkami) bolo spojené so zlepšeným okysličením krvi, znížením počtu dní na mechanickej ventilácii a skrátením dĺžky pobytu na JIS. (6)

Spirulína patrí medzi sinice, druh modro-zelených rias. Je mimoriadne bohatá na proteíny, má antioxidačné, protizápalové, imunostimulačné a imunomodulačné vlastnosti. Obsahuje antivírusové látky a druh ACE inhibítorov, vďaka čomu môže nielen pôsobiť proti vysokému tlaku ale zároveň tým bráni vstupu korona vírusov (ktoré na vstup používajú receptory ACE) do bunky. Spirulína aktivuje imunitný systém – zvyšuje činnosť makrofágov a NK buniek, ako aj tvorbu protilátok. (7) Americká firma Lumen najnovšie začala využívať spirulínu na produkciu protilátok špeciálne na formu ochorenia COVID-19 s gastrointestinálnymi symptómami. (8)

Extrakt zeleného čaju (EGCg) má nielen významné antioxidačné a protizápalové účinky, ale pôsobí antivírusovo proti širokému spektru vírusov a má podobnú (a zrejme ešte väčšiu) schopnosť zabraňovať vstupu korona vírusov do buniek hostiteľa ako spirulína. (9)

Ako vidieť, výživové doplnky potenciálne poskytujú široké možnosti, ako sa chrániť pred COVID-19. Navyše, ich výhodou oproti úzko zameraným liekom je celkové posilnenie organizmu, ako aj širokospektrálne pôsobenie na mnoho oblastí zdravia a proti mnohým zdravotným problémom. Chce to však prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, vyvinúť úsilie na vyhľadanie kvalitných, štúdiamo podložených informácií a nájsť si čas na ich preštudovanie, čo bohužiaľ nie je každý ochotný urobiť.

Referencie:
(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7402141/
(2) https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.579944/full
(3) https://www.lymedisease.org/pfeiffer-preventing-covid/
(4) https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.15.20066266v1
(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997876
(6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30677127/
(7) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567576901001667
(8) https://www.pharmaceutical-technology.com/features/lumen-spirulina-antibodies-covid-19/
(9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32741697/

Posledné články

Video mesiaca

Kniha mesiaca

Kedy sú potrebné lieky, kedy je lepšia alternatívna liečba a kedy nechať telo, aby sa vyliečilo samo.

Ste chorí a unavení z toho, že ste chorí a unavení? Viete, že na vine môžu byť lieky, ktoré užívate, aby ste sa vyliečili? A nielen tie na predpis! Aj voľnopredajné lieky a liečivá vám môžu uškodiť.

V tejto knihe sa dočítate nielen o princípoch súčasného liečenia chorôb, ale aj o konkrétnych chorobách, účinných aj neúčinných liekoch či postupoch a alternatívach liečby bez vedľajších účinkov. Dozviete sa, že lieky nie sú vždy tou najlepšou voľbou a zoznámite sa s účinnými alternatívnymi prístupmi k liečbe bežných chorôb, ako sú vysoký krvný tlak, alergie, depresia alebo celkom obyčajná nádcha a mnohé iné.

Na príbehoch pacientov uvidíte, ako im alternatívna liečba pomohla tam, kde by klasická medicína mohla uškodiť. Táto kniha je bohatým zdrojom informácií pre všetkých, ktorí už nechcú platiť za zdanlivé vyliečenie sa z jednej choroby zhoršením  zdravotného stavu v inej oblasti.