Silvia Fišerová / 23-NOV-2020
V júni 2020 uverejnil časopis International Journal of Infectious Diseases tzv. case report – hlásenie o reálnych prípadoch z praxe, ktorého autorom je lekár pôsobiaci na George Washington School of Medicine v americkom Washingtone. (2) Tieto prípady sú zaujímavé, pretože ukazujú účinnosť zdanlivo jednoduchého (ale svojím zložením predsa len špecifického) doplnku v praxi a zároveň dokumentujú výšku účinnej dávky, čo je rozhodujúce pre úspešnosť liečby. Dvojité zaslepené náhodné štúdie sú samozrejme zlatým štandardom pri posudzovaní účinnosti čohokoľvek, ale reálny život je reálny život!
Ide o prípady pacientov s viac či menej silnými klinickými príznakmi ochorenia COVID-19. U dvoch prípadov ochorenie potvrdili laboratórne testy a ďalšie dva prípady mali priamy styk s nakazenou osobou s potvrdeným ochorením. Všetci štyria pacienti dostali ako liek zinkové pastilky rôzneho zloženia a začali ich užívať v rôznom štádiu choroby. Inštrukcia, ktorú dostali k užívaniu bola brať pastilky každé 2-4 hodiny, nechať ich rozpustiť v ústach (pastilky sa neprehĺtajú ako iné formy liekov, podmienkou ich pôsobenia je cmúľanie v ústach po dobu 20 až 30 minút) a v priebehu 24 hodín nepresiahnuť dávku 200 mg. Hoci pri dlhodobom úžívaní klasických zinkových doplnkov v podobe kapsulí sa neodporúča prekročiť dávku 40 mg denne, pri akútnom ochorení sú opodstatnené vysoké dávky a štúdie zistili dobrú tolerovateľnosť zinku bez vedľajších účinkov pri dávkach až do 216 mg/deň.
Prípad 1
63-ročný muž, u ktorého sa symptómy vyvinuli 5 dní po kontakte s osobou s potvrdeným COVIDom-19. V podvečer piateho dňa uňho objavili bolesti svalov v strednej a nižšej časti chrbta, zimnica a horúčka 38,1 0C. Na základe predpokladu, že ide o COVID-19 si pacient vzal pastilku obsahujúcu 23 mg citrátu zinku. Počas nasledujúcich 24 hodín vzal celkovo 9 pastiliek (207 mg). Jeho stav sa zlepšil hneď na druhý deň, na tretí deň prestala horúčka a zlepšovanie pokračovalo až nasledujúcich 10 dní, počas ktorých bral 184 mg Zn2+ denne až do vyliečenia.
Prípad 2
57-ročná žena, partnerka muža z prípadu 1. Sedem dní po kontakte s nakazenou osobou sa u nej vyskytla mierna hnačka, únava a horúčka okolo 38 0C. Začala si brať zinkové pastilky (23 mg), ale iba 1-2 denne. Na 5. deň po začatí symtómov sa u nej objavil suchý neproduktívny (bez hlienov) kašeľ, bolesť hrdla, pocit tlaku na hrudi a miernu dýchavičnosť pri pohybe. Na 10. deň sa náhle objavil silný suchý kašeľ, bolesti v hrudníku, intenzívnu bolesť svalov krku, horúčku, bolesť hlavy a dýchavičnosť aj v pokoji. Nasledujúcich päť hodín si vzala každú hodinu 23 mg pastilku. Po celkovo 7 pastilkách (161 mg) sa kašeľ a dýchavičnosť výrazne zlepšili. Na 11. deň znížila dávku zinku opäť na dve pastilky a znovu začala kašľať. Po ďalších 3 pastilkách sa kašeľ zmiernil. Nasledujúcich desať dní brala 5 pastiliek denne (115 mg) a jej stav sa postupne už iba zlepšoval.
Prípad 3
U 41-ročnej ženy, pracujúca v zdravotníctve sa v prvý deň vyskytla bolesť tela, kašeľ a bolesť v nosových dutinách. Na 3. deň mala horúčku do 38,6 0C, silné bolesti tela, kašeľ a pozitívny test na COVID-19. Na 4. deň jej tlak kyslíka (PaO2) klesol na 94%, na 6. deň sa objavila dýchavičnosť a začala brať hydroxychlorochín. Medzi 7. až 9. dňom sa jej kašeľ, bolesti tela a dýchavičnosť zhoršovali. Večer 9. dňa začala každé 4 hodiny brať Zn (23 mg), spolu 138 mg za deň. Nasledujúci 10. deň sa začala cítiť lepšie, PaO2 a horúčka sa začali zlepšovať. Pokračovala v užívaní zinku každé 4 hodiny a úplne sa vyliečila do 19. dňa.
Prípad 4
26-ročná žena sa nakazila COVIDom-19 od zdravotníckeho pracovníka. Počas 1. týždňa mala horúčku, kašeľ a silné bolesti tela. V druhom týždni sa objavila dýchavičnosť a výrazná únava. Počas 3. týždňa sa horúčka zmiernila, ale objavil sa silný kašeľ, únava a bolesti tela a pacientka spávala aj viac ako 14 hodín denne. Po troch týždňoch symptómov začala užívať zinkové pastilky (15 mg) každé 2 hodiny, 10 pastiliek denne, teda 150 mg zinku a užívala ich 14 dní. Už na druhý deň po začatí užívania sa kašeľ, bolesti tela a únava začali zlepšovať a o dva týždne bola úplne v poriadku.
U všetkých prípadov nastalo viditeľné zlepšenie po začatí užívania pastiliek. Zinkové pastilky obsahovali v dvoch prípadoch citrát zinku a po jednom prípade glukonát a acetát zinku (octan zinočnatý). Podľa štúdií zinkových pastiliek má najvyššiu účinnosť z hľadiska vylúčeného množstva iónov zinku, ktoré priamo pôsobia na vírus, acetát zinku, nasleduje glukonát a na treťom mieste je citrát (3). Iné formy zinku nedosahujú dostatočné množstvo vylúčených iónov zinku na to, aby boli účinné. Navyše, acetát a glukonát sa v štúdiách ukázali ako najúčinnejšie v prípade nachladnutia, ktoré často spôsobujú bežné korona vírusy (4).
Prečo sú účinnou formou práve pastilky a nie obyčajné prehĺtacie kapsule so spomínanými tromi formami zinku? Pretože tu ide o špecifický mechanizmus pôsobenia, pri ktorom sa zinok vylučuje zo zlúčeniny zinkovej soli pri postupnom rozpúšťaní pastilky v ústach po určitú dobu a zrejme pôsobí na potenciálne ložiská vírusu v hltane, kde by sa inak bez obmedzenia roznmnožoval a šíril ďalej do dýchacích ciest.
Okrem druhu zinku použitého v pastilke je však dôležité aj ďalšie zloženie pastilky, pretože niektoré látky, ako napríklad kyselina citrónová alebo sladidlá sorbitol a manitol, môžu zmeniť pH v ústach, čím sa zníži, alebo aj úplne zastaví vylučovanie iónov zinku a pastilka stráca účinnosť (5).
Zhrnutie:
– zinkové pastilky môžu výrazne pomôcť pri liečbe COVID-19 s miernym až stredne závažným priebehom
– zinkové pastilky účinkujú prostredníctvom špeciálneho mechanizmu pôsobenia, pri ktorom sa z nich vylučujú voľné ióny zinku, ktoré pôsobia na vírus
– účinnou látkou sú zlúčeniny zinkových solí a najvyššiu účinnosť vykazuje acetát zinku (octan zinočnatý)
– dávka zinku má účinnosť až keď presiahne určitú hranicu – uvádza sa minimálne 75 mg, vo vyššie uvedených prípadoch bola minimálna prvotná účinná dávka 138 mg, výška dávky zrejme závisí aj od vážnosti symptómov a štádia choroby
– pastilky musia byť formulované tak, aby neobsahovali látky, ktoré znižujú ich účinnosť
Najlepšie formulované zloženie medzi zinkovými pastilkami dostupnými na trhu má pravdepodobne doplnok s názvom Enhanced Zinc Lozenges značky Life Extension, ktorý odporúčajú viacerí odborníci a ktorý nájdete aj v našom obchode.
Referencie:
(1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21079686/
(2) https://www.ijidonline.com/action/showPdf?pii=S1201-9712%2820%2930441-0
(3) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306987709006963
(4) https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2054270417694291
(5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1545350/